پایتون چیست و چه کاربردهایی دارد؟ (ناگفته هایی درباره پایتون)

گسترش کاربرد زبان برنامه نویسی پایتون باعث شده است که اغلب این سوال پرسیده شود که پایتون چیست و چه کاربردهایی دارد و چگونه می توان پایتون را آموخت؟ با آماندا هاست همراه باشید تا به این سوال شما بطور کامل پاسخ دهیم.

یکی از زبان های برنامه نویسی جدید که توانسته است وارد دنیای رقابت زبان های برنامه نویسی شود و به خوبی قد علم نماید، زبان برنامه نویسی پایتون است.طبق آخرین رتبه بندی انجام شده در سایت Tiobe در سال   ۲۰۱۵ این زبان ۵ امین جایگاه را در میان زبان های برنامه نویسی برتر دنیا به خود اختصاص داده که قطعا در سال های آینده جایگاه آن متفاوت تر از اکنون خواهد بود. این زبان به دلیل قابلیت های منحصر به فردی که از خود نشان داده است، توانسته است به سرعت فراگیر شود. این فراگیری به گونه ای است که در برخی  از دانشگاههای ایران به جای سایر زبان های برنامه نویسی، پایتون آموزش داده می شود. اما پیش از هر چیزی بیایید این زبان و تاریخچه شکل گیری آن را بهتر بشناسیم و سپس به معرفی کاربردهای آن و اینکه چطور می توان آن را بخوبی آموخت بپردازیم.

Inventor-of-Python-language

Inventor-of-Python-language

پایتون چیست؟

وجود زبان های برنامه نویسی متنوع باعث می شود که انجام پروژه های مهم بسیار آسان شود اما در سال های قبل از ۱۹۹۰ برنامه نویسان برای اینکه برخی از محدودیت های سایر زبان های برنامه نویسی را رفع نمایند، زبان برنامه نویسی جدیدی به نام پایتون را ارائه دادند. این زبان برنامه نویسی همه منظوره به صورت اسکریپتی و متن باز  بوده و سطح آن بسیار بالا است.

اولین بار این زبان توسط خیدو فان روسوم برنامه نویس حرفه ای هندی ارائه شد.  خودو می خواست جایگزینی برای زبان برنامه نویسی ای بی سی بیابد که بتواند استثناها را به خوبی پردازش نماید. در واقع هدف اصلی وی از ارائه این زبان افزایش بهره وری برنامه های نوشته شده است. با استفاده از برنامه نویسی پایتون برنامه نویس ها می توانستند اسکریپت هایی بنویسند که فرآیند برخی از کارهای تکراری را بطور خودکار اجرا می کردند و سرعت انجام فرآیند را بالا می بردند.

در پایتون بر خلاف سایر زبان های برنامه نویسی که از آکولاد برای تعریف کدها استفاده می شود، نویسه های فاصله و جلو بردن متن برای تعیین ساختار بلاک های کد مورد استفاده قرار می گیرند. این نویسه ها درونی ترین ساختار کدها را مشخص می کنند و به این ترتیب بلاک های کد پایتون کاملا خودکار مرتب و ظاهری مشخص خواهند داشت.

در یک نگاه کلی پایتون یکی از زبان های برنامه نویسی مفسر است که جزو زبان های برنامه نویسی شی گرا است که بصورت پروژه ای آزاد و متن باز توسعه یافته است.

۱۰ برتری پایتون به نسبت سایر زبان های برنامه نویسی

همانطور که گفته شد، زبان های برنامه نویسی متنوعی در حال حاضر در جهان طراحی شده و مورد استفاده قرار می گیرند. هر کدام از این زبان های برنامه نویسی قابلیت های متمایز خود را داشته و برای اهداف خاصی طراحی شده اند و زبان برنامه نویسی پایتون هم از این قاعده مستثنی نیست. برخی از ویژگیهای پایتون که در واقع نوعی امتیاز برای این زبان به حساب می آیند، باعث شده است که این زبان محبوبیت زیادی پیدا کند. در ادامه به ذکر این ویژگیهای متمایز و امتیازات پایتون می پردازیم.

 • پایتون یک زبان برنامه نویسی تفسیر شده است. این به معنی آن است که تمام سورس کدهای نوشته شده به زبان پایتون از یک مفسر اجرا می شود و همین مساله کار کردن با آن را آسان تر خواهد کرد.
 • پایتون برنامه های شی گرا را بخوبی اجرا می کند. در واقع پایتون این قابلیت را دارد که برنامه های شی گرا را به سادگی اجرا نماید.
 • پایتون سطح بالایی دارد یعنی برنامه نویس را با جزئیات سطح پایین کد نویسی نمی کند. برا مثال برنامه نویس درگیر مدیریت حافظه و کار با ریجسترها نخواهد بود.
 • پایتون رایگان و متن باز است. تمام نسخه های پایتون بصورت رایگان در اختیار کاربران قرار داده می شود و برنامه نویس ها می توانند سورس کدهای آن را به سادگی خوانده و آن را در برنامه های خود قرار دهند. حتی می توانند این کدها را متناسب با نیاز خود تغییر دهند.
 • پرتابل بودن یکی از ویژگی های مهم پایتون است.
 • پایتون قابلیت توسعه پذیری دارد. کدهای پایتون را می توان برای بهبود سرعت برنامه توسعه داد. این توسعه می تواند با استفاده از کدهای زبان سی، سی پلاس و جاوا صورت بگیرد.
 • پایتون یک زبان ساده و صریح است. کدهای این زبان برنامه نویسی بسیار ساده و واضح هستند و برنامه نویس را درگیر جزییات نوشتن کد نخواهند کرد. کدهای نوشته شده با این زبان به سادگی قابل خواندن هستند و برنامه نویس می تواند به سرعت کدهای مورد نیاز خود را کدنویسی نماید.
 • منحنی یادگیری پایتون کم شیب است. سادگی این زبان باعث می شود که افراد بتوانند بسیار سریع آن را بیاموزند. این مساله باعث شده که بسیاری از نوآموزان این زبان کودکان باشند.
 • یک زبان برنامه نویسی همه منظوره است. پایتون کاربردهای وسیعی دارد از این رو برای موارد زیادی از آن استفاده می شود که به آن قابلیت چند منظوره بودن داده است.
 • این زبان کتابخانه گسترده ای دارد. کتابخانه های گسترده این زبان به برنامه نویس ها کمک می کند بتوانند برای نوشتن کدهای متنوعی از آن استفاده نمایند.

کاربرد زبان برنامه نویسی پایتون

حال که مرور کلی بر تاریخچه این زبان برنامه نویسی داشتیم وقت آن رسیده است به مرور کلی کاربردهای آن بپردازیم. نسخه های متفاوتی از پایتون تا کنون طراحی شده اند که هر کدام کاربردهای خاصی را در اختیار کاربران قرار می دهند.

 • از زبان برنامه نویسی پایتون برای توسعه سایت های پویا استفاده می شود. در واقع یکی از جذابیت ترین کاربردهای این زبان در ساخت سایت های حرفه ای خود را نشان داده است که بشدت در حال گسترش است.
 • پایتون یک زبان برنامه نویسی است که می توان بوسیله آن برنامه های بسیار کاربردی که وظیفه تحلیل داده ها را به عهده دارند طراحی نمود.
 • با استفاده از پایتون می توان برنامه های دسکتاپ متنوع را با کارایی متفاوت طراحی نمود.
 • پایتون برای اسکریپت نویسی و خودکار سازی بسیاری از برنامه های کاربردی بکار می رود.
 • از پایتون برای تعامل خودکار با مرورگرهای مختلف، برنامه های گرافیکی فوق حرفه ای و همینطور پیکربندی سیستم های بسیار پر کاربرد از طریق ابزارهای مانند سالت و آنزیبل استفاده می شود.
 • طراحان و توسعه دهنده های نرم افزارهای بسیار کاربردی که جزو برنامه های گرافیکی و کنسولی هستند را با پایتون طراحی نمایند.
 • به دلیل گستردگی زبان پایتون از آن برای تحلیل داده های رتبط با فناوری اطلاعات نیز استفاده می گردد.
 • با استفاده از این زبان برنامه نویسی وب سرویس ها و توابع reset بخوبی طراحی می گردد.
 • زبان برنامه نویسی پایتون برای نوشتن برنامه های metaprogramming به کار می رود. این برنامه ها قادر هستند که فرآیندهای بسیار مهم مانند خواندن، تحلیل و ساخت سایر برنامه های کاربردی را مدیریت نمایند.
 • از پایتون برای اتصال و چسبندگی سایر کدهای برنامه نویسی استفاده می شود چرا که کدهای این زبان خاصیت اتصال دهندگی دارند.
 • در صنعت ایمنی اطلاعات هم از زبان برنامه نویسی پایتون بهره برده می شود.
 • از پایتون در بسته های انیمشن سه بعدی مانند Houdini, blender, modo, truespace استفاده می شود.
 • در ساخت برخی از بازهای پر طرفدار مانند mount & blade به عنوان زبان کنترل کننده نمایش و عکس العمل حوادث مختلف در بازی از پایتون استفاده شده است.
 • در هوش مصنوعی نیز از این زبان برنامه نویسی می توان استفاده کرد.

اینها فقط تعدادی از کاربردهای بی نظیر پایتون هستند که توانستیم برای شما نام ببریم. اما قابلیت های بی نظیر این زبان برنامه نویسی روز به روز در حال گسترش است و همین مساله باعث شده افراد زیادی به سمت یادگیری پایتون بروند.

برنامه های کاربردی که بخش زیادی از آنها با پایتون طراحی شده

در ساخت برخی از برنامه های بسیار کاربردی و بخش هایی از سایت ها و برنامه های بسیار معروف از پایتون بهره برده شده است که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بخش مهمی از سرویس ابری دراپ باکس
 • ابزارهای نصب لینوکس در نسخه redhat
 • بخشی از موتور جستجوگر گوگل و موتور گرافیکی یوتیوب از پایتون است
 • بخشی از سرویس ایمیل یاهو از پایتون است.
 • بسیاری از برنامه های کاربدری علمی در سازمان فضایی ناسا و فرمیلاب از پایتون است.
 • نرم افزار اشتراک گذاری تصاویر و ویدیو های اینستاگرام
 • برنامه مدیریت بسته متن باز که جهت توزیع های سازگار با آر پی ام طراحی شده است (یام) از پایتون طراحی شده است.
 • مدیر بسته های سیستم لینوکس (پورتاژ) از پایتون است.
 • نرم افزار معروف بلندر از پایتون ساخته شده است.
 • مدیریت پایگاه داده و مرورگز بازی go (کمبیلو) از پایتون طراحی شده است.
 • بخشی از برنامه چندلر از پایتون طراحی شده است
 • بیت تورنت از پایتون طراحی شده است.پلتفورم شی گرا زوپ از پایتون طراحی شده است.
 • ابزار مدیریتی قدرتمند پلون نیز از پایتون طراحی شده است.

معایب زبان برنامه نویسی پایتون

یکی از بزرگترین ایراداتی که به زبان برنامه نویسی پایتون گرفته می شود، مساله کندی آن است.  این زبان برنامه نویسی به دلیل شی گرا بودن و بر پایه مفسر بودن آن تاحدی از سایر زبان های برنامه نویسی کند تر است.  این مساله تا حدی در حال بهبود است و طراحان پایتون به دنبال راه حل هایی برای برطرف کردن سرعت آن هستند.

در حال حاضر برخی از برنامه نویس های حرفه ای با استفاده از کدهای ترکیبی سی ، جاوا و سی پلاس پلاس و اتصال آن با کدهای پایتون مساله سرعت برنامه های نوشته شده با پایتون را تا حد زیادی برطرف می نمایند. بنابراین جای نگرانی نخواهد بود. حتی کدهای ریاضی و آماری بسیار مهم پایتون از طریق کتابخانه هایی همچون numpy, pandas  و محیط های اجرایی همچون pypy سریع می شوند و خوشبختانه محدودیت کندی پایتون تا حد زیادی رفع شده است.

کاربرد زبان برنامه نویسی پایتون در طراحی سایت حرفه ای

همانطور که گفته شد یکی از کابردهای بسیار زیاد پایتون، استفاده از این زبان برنامه نویسی در طراحی صفحات وب و ساخت سایت های حرفه ای  است.  با استفاده از کدهای پایتون می توان بسیاری از توابع ضروری که قابلیت های یک سایت را بهبود می دهند را می توان طراحی نمود. همین مساله باعث شده است که برخی از برنامه نویس ها برای بهبود یک سایت از پایتون استفاده نمایند.

برای طراحی سایت با پایتون به آموزش های بسیار مهم دیگر همچون کار با نرم افزار دی جنگو (Django) نیاز خواهید داشت. فریمورک دی جنگو قدرتمندترین کتابخانه است که در طراحی سایت با پایتون مورد استفاده قرار می گیرد و طراحان می توانند سایت های حرفه ای و پر بازدید را با آن پایه ریزی نمایند. از طرفی سایت های طراحی شده با پایتون بسیار سبک بوده و لود آنها بسیار سریع اتفاق می افتد.

خوشبختانه یادگیری طراحی سایت با پایتون و همینطور استفاده از فریم ورد دی جانگو اصلا سخت نمی باشد و به سادگی قابل یادگیری است. تنها چیزی که به آن نیاز دارید این است که باید مشخص کنید هدف شما از طراحی سایت چیست و چه قابلیت هایی می خواهید برای آن در نظر بگیرید. سپس باید مشخص کنید که از کدام توابع در کتابخانه فریم وردک دی جنگو برای طراحی سایت خود استفاده نمایید.

آموزش زبان برنامه نویسی پایتون

آموزش زبان برنامه نویسی پایتون

آموزش زبان برنامه نویسی پایتون

برای یادگیری این زبان برنامه نویسی روش های زیادی وجود دارد. موسسات آموزش برنامه نویسی، برخی از دانشگاهها، مدرسان خصوصی، آموزش آنلاین، ویدیوهای آموزشی و کتب آموزشی پایتون منابی هستند که شما می توانید از آنها برای یادگیری این زبان برنامه نویسی استفاده نمایید. بعد از یافتن یک منبع مناسب برای یادگیری سوالی که ممکن است پرسیده شود، مدت زمانی است که طول می کشد تا پایتون را آموخت.

در پروسه یادگیری هر زبان برنامه نویسی، مدت زمان یادگیری به عوامل زیادی بستگی دارد. از جمله این عوامل می توان به استعداد و پیش زمینه فرد، منابع آموزشی فرد، مدت زمانی که صرف تمرین و تکرار آموزش ها صرف می شود، اشاره کرد. برای هر فرد این بازه زمانی می تواند متفاوت باشد.

هاست پایتون، هاست Django

یکی از هاست های بسیار مهم که اغلب هاستینگ های معتبر ارائه می دهند، هاست پایتون است. در آماندا هاست نیز قصد داریم هاست های پایتون و django را در اختیار شما کاربران گرامی قرار دهیم تا بتوانید برای نیاز های خود از آن بهره مند شوید. از جمله امتیازات این نوع هاست، کاربرد بی نظیر آن برای سایت هایی است که با زبان برنامه نویسی پایتون نوشته شده است. این نوع هاست بهترین گزینه برای سایت های نوشته شده با پایتون است چرا که سرعت، امنیت و در دسترس بودن سایت مورد نظر را بیشتر تضمین می نماید.

به این مقاله چند ستاره می‌دهید؟
[Total: 0 Average: 0]

 •  
 •  

۱ نظر

معین (18 دسامبر 2018)

پاسخ

ممنون از مطلب مفیدتون امیداور مطالب بیشتری در سایت شما دیده شود.

ارسال نظر